Autor Tema: Majstorska radionica  (Pročitano 141304 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

bobitas

• Moderator
  • Somdžija
  • *
  • Van mreže Van mreže
Majstorska radionica
« poslato: 12 April 2010, 23:45:58 »

Pozdrav,otvoriti ovu temu predstavlja prilican izazov,narocito u ovo vreme kada plastika sve vise preuzima primat u izradi varalica razlicitog tipa.
Mene licno na izradu voblera je pokrenuo clanak iz casopisa Bistro ili Ribo revije nekada polovinom 90-tih godina dok sam studirao u najlepsem gradu na svetu Novom Sadu,pa rekoh sebi ajde da pokusam.Uzmem parce jelove letve nozic i cepaj.Izrodi se to u fini oblik,jos kad ga ismirglah za mene je to bilo kao otkrovenje,radovao sam se kao dete na nosi.Pri ruci mi bile tempere(uciteljski fax)pa malo namazah i eto cuda,imam svoj vob.
Vremenom sam upoznao ljude koji su se takodje bavili ovom zabavom,a medju njima sam posebno zahvalan na mnostvu saveta Monarchu-Goranu saricu,Peri i Miletu sa bazena na SPENS-u,kao i mnogim znanim i neznanim osobama koje su mi dale savet ponekad i neznajuci zasto ih nesto pitam(pomalo se mora i kraduckati znanje)

Pokusacu u nekoliko reci da navedem osnovne delove izrade voblera prema svom iskustvu,a verujem da ce biti razlicitih komentara i iskustava kako vreme bude odmicalo.

Dakle materijal:
Drvo:najpristupacnija je lipa,topola kojih ima svuda,zatim samba ili abashi drvo,balza,a ne treba u nedostatku ovog drveta bezati ni od jove ili josike ili jelovine.Ono sto je najbitnije,da oni koji pocinju da prave voblere pronadju drvo koje je lako za obradu i ne pravi mnogo problema,jer mogu da odustanu govoreci vidis ovo ne ide itd.
Otezanje za balans:olovo naravno takodje zbog pristupacnosti.
Zica:Najbolja je prohromska zica za varenje nerdjajuceg celika,ali ako radite za svoje potrebe bilo koja ce igrati pa cak i bakarna ili aluminijumska 1 ili 1,5mm precnika.
Pakta:najbolji je leksan ili makralon,sve prisutniji na nasim prostorima,a moze da posluzi i pleksiglas,plastika sa ambalaze za cuvanje hrane,i razlicite PET plastike(od plasticnih flasa cola i sl.)
Boja:bilo koja koju ne rastvaraju zastitni slojevi laka kao i rastvaraci za iste.

O postupcima izrade voblera sutra,pokusacu da budem sazet i pisem o izradi korak po korak.Bice tu i poneki klip onako kako ja to radim iako verujem da (sto ljudi sto cudi)mnogi rade drugacije.
poz.bobitas.
Sačuvana

Vlada Tadic

• Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
Odg: Majstorska radionica
« Odgovor #1 poslato: 12 April 2010, 23:54:23 »

Jako zanimljivo druze, samo nastavi  smiley019 smiley010 smiley017
Sačuvana

Goran

• Mrenolovac
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #2 poslato: 13 April 2010, 01:54:44 »

Ja sam veoma zinteresovan da nam otkrijes neke tajne. Ja zelim pokusati praviti neke varke teske za soma , tako da svaka pomoc bi mi dobro dosla  smiley016
Sačuvana

mmire5

• Somdžija
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #3 poslato: 13 April 2010, 10:12:26 »

Jos koji dan i bice slike nekih mojih radova  smiley002
Sačuvana

bobitas

• Moderator
  • Somdžija
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #4 poslato: 15 April 2010, 16:05:17 »

U prvom delu nista nije receno o alatima.Alat je cudo,ono sto bi trebalo biti osnovno je da se ne povredite.Od alata za pocetak potrebno je imati:
1.Nozic ili skalpel-za grubu obradu drveta.
2.Smirgl papir,pocevsi od najgrubljeg do najfinijeg(finoca se oznacava najcesce slovom P i brojem npr 180.Informacije koje ja imam je da taj broj znaci broj abrazivnih zrnca na cm kvadratni.)Za pocetak treba kupiti 120,180,220 inpr 350.Ako neko zeli savrsenstvo moze ici i do P 800,ali smatram da dalje od 400 ne treba ici.
3.Testerica za metal(bonsek),kojom urezujete kanal za zicu,urez za paktu i eventualno delite vob na dva tri ili vise delova.
4. Git postoje razne vrste gita,ali se kao najbolji pokazao auto git onaj koji lakireri koriste kod reparacije limarije na vozilima.Sastoji se iz dve komponente git+ucvrscivac(katalizator) .Kada se izmesaju pocinje reakcija koja git stvrdnjava pri cemu se javlja povisena temperatura mesavine.Da dobro veze vreme cekanja je nekih sat-dva,nakon cega moze da se smirgla.Odnos mesanja ove dve komponente je najbolje utvrditi eksperimentisanjem ili pitati iskusnog lakirera.Kada jednom naucite resili ste problem.
Mozda ne bi bilo lose pomenuti da su neki(cak i veliki)proizvodjaci vobova koristili pistolje sa vrucom plastikom i time zatvarali svoje proizvode,git za drvo,a nekada davno sam cuo da jedan poznanik zatvara procep u kojem je zica masom za fugovanje plocica i kaze da ne stavlja otezanje,ali vremenom vob propadne jer se vrlo lako uvuce voda,i onda drvo bubri i ...
5.Turpijice sluze za obradu pakti,otezanja(kad ne mozemo staviti na predvidjeno mesto)i za teze dostupna mesta kod skidanja viska gita ili neravnina na drvetu.
6.Klesta veoma bitna stavka koja koristimo za motanje zice koju stavljamo u telo voblera.Najbolje bi bilo imati po jedna od Kombinovana klesta(kombinirke),Klesta sa okruglim vrhom za alke na zici i jedne secice za secenje iste.
7.Stega ili skrip nam koriste za stavljanje voba i pridrzavanje dok ga rezemo po duzini da napravimo mesto za zicu,kao i za rezanje mesta za paktu.Takodje nije mali broj ljudi koji prave voblere koji rezu drvo na dve polovine tu naprave mesto za zicu i onda lepe te dve polovine u stezi.
8.Dleta  su nam potrebna za pravljenje mestaza otezanje,rezbarenje skrga i slicne radove
9. Busilica koju koristimo za pravljenje otvora za zvecku,otezanje i eventualno brusenje ako imate odgovarajuce dodatke za istu.

Otprilike bi to bio neki osnovni alat za pocetak rada,a od ovoga ponesto i nije neophodno,ali se takodje stosta moze dodati uovo vreme siroke ponude brace Kineza  smiley002 .toliko za sada nastavak sledi.Poz.Bobitas.
Sačuvana

tommylee

• Član Administracije
  • Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #5 poslato: 15 April 2010, 16:25:47 »

Odlična tema,meni jedna od najmilijih  smiley007

I sam se zanimam,ponajviše u zimskom periodu,kada smu aktivnosti smanjene.

Obrada drveta je izazov,dobar sklapel se pokazao za grubo oblikovanje.VAŽNO: čuvajte prste i nikada ka sebi ne vucite!

Za početak farbanja najbolje je početi sa komadićima spužve.Tapkajući farbu po vobleru dobijamo najljepše prelaze.Upotrebom više nijansi vobler će dobiti na ljepoti.

Uskoro ću ubaciti razne slike koje možda nekome posluže kao inspiracija.

Pored voblera postoje i druge varalice,silikonske ili od neke meke plastike (gume).Ja sam pokušao neke kalupe da uradim ali je to previše bilo grubo.

Trenutno lijem sebi đžig glave a imam dva kalupa  smiley009
Sačuvana
Prvi mušičar u Zvorniku

bobitas

• Moderator
  • Somdžija
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #6 poslato: 15 April 2010, 17:02:48 »

Bravo Tomy pozdrav za vrsnog Majstora i ribolovca.Poz.Bobitas.
Sačuvana

hucho marko

• Administrator
  • Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
  • r
« Odgovor #7 poslato: 15 April 2010, 19:09:46 »

Ovo je jedan jako lep hobi,i omogucava da svoje kreativne mogucnosti iskazete i napravite unikatnu varalicu ,jos kada na nju uhvatite ribu zadovoljstvo je potpuno. smiley011
Za sam pocetak potreban je najosnovniji alat koji svako domacinstvo ima,sto je ogromna prednosnost,mnogi misle da je za to potrebna hrpa alata ali nije tako.Po meni najvazniji za pocetak je dobar noz,modelarski skalpel ili najbolje hiruski,koji ce bez problema omoguciti kao stao je i bobitas rekao grubu obradu drveta u nedostatku ovih alata dobar je i obican.

i Nekoliko kljesta razlicitpg oblika

Iako svako ima nesto sto bi voleo da napravi a sto nema da se kupi ,moj savet je da iskopirate neku varalicu i to od pocetka do kraja i kad jednom naucite mozete praviti sta vam volja bez ikakvih problema.
Kako to uraditi?
Prvo se iscrta oblik ,isece se i to je sablon od papira,

onda se taj sablon prenese na drvo i sto blize izreze
sa donje i gornje strane ko nije preterano vest povuku se tri linije,ko je vest to potrebna mu je samo ova na sredini koja ce biti marker za kanal u koji ide zica

Potom se drvo obradi i dobije se oblik koji je simetrican
jos malo se dotera i dobije se ovo

ostaje jos samo da se prosece kanal za zicu i kljun i gruba obrada je gotova.
Jedna napomena prorez mora biti pod uglom od 90 stepeni u odnosu na uzduznu osu voblera ,da bi vibracija valjala.
Eto sav alat kosta jedva desetak eura ,pa ia ako nemate nista od ovoda  sto je jako tesko isplati se investirati
Sačuvana
Nije najveća budala onaj koji ne umije da čita, nego onaj koji misli da je sve ono što pročita istina

bobitas

• Moderator
  • Somdžija
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #8 poslato: 17 April 2010, 00:37:47 »

•     Otezanje za balans-Uh,koliko mi je zivaca potroseno pre  nekih 15-ak godina kada sam poceo da cackam po drvetu,a sve u svrhu toga da napravim svoj vob.
    Danas su se ljudi dosetili da radioaktivno zracenje pretoce  u nesto sto bih u te dane doooobro platio,ali nije bilo neta(bar ne ovakvog) i  sad imamo tu blagodat da vidimo kako su to Veliki proizvodjaci odradili.
    Sta je to "Balans"?U sustini je u stvari rec o  otezanju koje se postavlja u donji deo voblera cineci ga stabilnijim i  drzi ga u uspravnom polozaju u odnosu na  uzduznu osu.
    Na rendgenskim snimcima prikazanim ovde vidi se da za  pojedine modele otezanje i ne postoji,ali njegovu ulogu preuzimaju udice i  pakta postavljena u odredjeni polozaj tako da vobler ne gubi na kvalitetu kretanja i  vibracije.

Veoma je nezgodno reci koliko je potrebno otezanja staviti u pojedini  vobler.To je u nasim uslovima obicnih majstorcica stvar isprobavanja i  experimentisanja.
    Negde sam video da neki veliko proizvodjaci cak nekako mere  frekvenciju varalica i uporedjuju je sa stvarnim situacijama povredjenih i  zdravih ribica.
    Najjednostavnije je da pogledate kako funkcionise balans kod  jedrilica.Tamo nije smesten u samoj ladji,nego je u dugackom obliku smesten  ispod korita(negde sam procitao da moze biti tesko i vise od tone).
    Cilj je dakle da se teziste spusti sto nize i time dobije  gorenavedeno.
    E sad kako sve odraditi?Sve zavisi kakve uslove imate.
    Najlakse je sve odraditi pomocu olova koje je:umetnuto u  kanal gde je smestena zica,izbuseno zeljeno mesto i u njega uliveno olovo ili ubacena  olovna kuglica.(ovo sve vazi za vobove koji se prave od jednog komada drveta,a  oni koji uzduzno rezu drvo to mogu jos elegantnije odraditi buseci u  unutrasnjosti).
    Ono sto je mozda i najbitnije je da ne trpate previse  olova,jer Se moze desiti da totalno ubije rad varalice i onda imate Tonu truda  i kao rezultat razocarenje.
  • Veoma je vazno napomenuti da je pravilo da se teze olovo stavlj izmedju grudne i nosne alkice,a lakse izmedju grudne i repa.
    Poz.bobitas.
Sačuvana

simic014

• Gost
« Odgovor #9 poslato: 17 April 2010, 00:47:10 »

Po meni najvazniji za pocetak je dobar noz,modelarski skalpel ili najbolje hiruski,koji ce bez problema omoguciti kao stao je i bobitas rekao grubu obradu drveta u nedostatku ovih alata dobar je i obican.

lako je tebi Marko......sta je najvaznije ti imas toga koliko hoces.....  smiley010
Sačuvana

tommylee

• Član Administracije
  • Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #10 poslato: 17 April 2010, 21:48:14 »

Neke moje rukotvorine,način izrade i slično.

Otežanje:

Zvečke,od flomastera,lepim komad neke plastike epoksijem.Pa kada se osuši obradim hoby brusilicom:

Repić za trodjelnu (još je ne završih):

Sačuvana
Prvi mušičar u Zvorniku

hucho marko

• Administrator
  • Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
  • r
« Odgovor #11 poslato: 17 April 2010, 22:52:17 »

lako je tebi Marko......sta je najvaznije ti imas toga koliko hoces.....  smiley010

Pa jeste, meni je malo lakse da dodjem do tog alata,ali ima i da se kupi,ima u Beogradu u Rankeovoj 4 (kod med. fakulteta)prodavnica stomatoloskog alata i bilo je da se kupi skalpeli a ako nema mozete njih pitati gde se kupuje hirusku skalpeli,cene nisu bas male ali kvalitet je neuporedljiv sa modelarskim ,a u tim radnjama ima i pejani koji su dobri za mnogo sta u ribolovu,moj savet je da trazite iglodrzace, e to je alat koji ce vas oduseviti smiley011
Sačuvana
Nije najveća budala onaj koji ne umije da čita, nego onaj koji misli da je sve ono što pročita istina

krundza Va

• Gost
« Odgovor #12 poslato: 19 April 2010, 01:19:18 »

U redu hirurski skalpel , bolji je obican skalpel sa metalnim uloskom lepse lezi u ruci i masivniji je , bolji osecaj ce te imati prilikom deljanja drveta on je i tezak i to ima prednost po meni u odnosu na hirurski skalpel , sama tezina ce omoguciti fino i precizno skidanje drveta , jos jedna stvar dosta bitna su ulozci nozevi koji idu unutra , nemojte kupovati uloske na buvljaku samo u proverenim radnjama jer ti sa buvljaka kineski nemogu uopste da seku drvo cak ni mekanu balzu , pogledajte ulozak pri kupovini bitno je da je tanak to je razlika u odnosu na kineske dobar ulozak je uvek tanji .
Sačuvana

hucho marko

• Administrator
  • Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
  • r
« Odgovor #13 poslato: 19 April 2010, 17:52:17 »

Kad majstor kaze,to treba postovati, smiley010 , jeste da lepse lezi pogotovu kad se covek navikne a i lakse se nabavljaju. smiley017
Inace kinezi prave i hiruska seciva(uloske) koji su tupi do bola,prosto da covek ne poveruje ,da za tako ozbiljan posao fusere smiley018
Sačuvana

tommylee

• Član Administracije
  • Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #14 poslato: 19 April 2010, 19:35:17 »

Ja uzeo u Merkuru neki skalpel,šta neki, profi.Sa lakoćom deljem lipu,a tek balzu.Bez dobrog alata nema zanata  smiley011
Sačuvana
Prvi mušičar u Zvorniku

tommylee

• Član Administracije
  • Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #15 poslato: 19 April 2010, 19:48:54 »

A evo nekih mojih experimenata  smiley008

Ovog sam mazno od jednog majstora:

Nisu na oko lepi ali imaju rad:

Sačuvana
Prvi mušičar u Zvorniku

gargamel

• Skobaljaš
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #16 poslato: 19 April 2010, 22:14:31 »

Ja moram da se ukljucim po pitanju skalpera da pojasnim bar malo zasto hiruski nije dobar
1-secivo na hiruskom skalperu ima tuplji ugao i lako se drvo zaguli ili zasece vise nego sto je potrebno pa cesto treba dosta vise vremena da se sve to popravi
2-ovo secivo je kratko pa se javlja problem kod izrade vecih voblera npr. za mladicu
3-u slucaju da se sa ovim skalperom ili skalpelom posecete rane su UVEK DUBOKE najcesce do kosti pogotovo ako se radi sa lipom ili nekim slicnim drvetom
4-nosac ovakvog seciva je dosta skuplji a cesto kliza iz ruke jer je tanak

po pitanju olova moram da demantujem kolegu da uvek ide vise olova na prednju stranu voblera,to zavisi od toga kakvu vibraciju zelite za koju ribu i od oblika
voblera zbog cega svima savetujem da im ne bude tesko da eksperimentisu sa otezanjima i da sve to lepo upisu u neku svescicu
kao mali podsetnik i da ce biti kasnije iznenadjeni kakvih su sve ideja imali a vrlo cesto su bas te zaboravljene ideje dobitna kombinacija.
Toliko od mene za sada
Sačuvana

bobitas

• Moderator
  • Somdžija
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #17 poslato: 19 April 2010, 22:26:36 »

Obavezno poslusati Gargamela kada je rec o pisanju podataka o pojedinim vobovima smiley020 .Meni su iz auta maznuli komplet pribor sa sve voblerima koji su bili prototipi smiley012 ,a njih sam ostavio u autu samo(da bar nisam)da prenoce,jer sam ta dva dana planirao ici na vodu i ...jbg.
Od tada 99% stvari zapisujem ili u podrumu ostavim vobove u nekoj od faza rada,da bih znao sta je dobro ili treba menjati.Dakle              Z A P I S U J T E.
Sto se tice otezanja,naravno da je Goran u pravu smiley011 ,ali do toga bismo dosli u sledecim nastavcima ove "price",jer je ovo uvod i nastavak sledi...poz.Bobitas. smiley002
Sačuvana

caki

• Klenaroš
  • *
  • Van mreže Van mreže
« Odgovor #18 poslato: 20 April 2010, 19:25:08 »

kolega bobitas podrzavam insistiranje da se zapisuje sta se uradilo dobro a sta ne  bistro
Sačuvana

hucho marko

• Administrator
  • Mladičar
  • *
  • Van mreže Van mreže
  • r
« Odgovor #19 poslato: 21 April 2010, 17:50:54 »

Posto jos nismo presli na zastitu i farbanje ,evo jedan lep foto sesn,kako se pravi vobler u Americi ,obratite paznju na zadnje dve slike cim oni stite.Slike sam preuzeo davno sa jednog sajta ali ga sad nemogu naci i bas mi je zao jer je bilo odlicnih resenja .

Sačuvana

SimonFloat List Ribolov Musicar SimonFloat